Akçaağaç Şuruplu Mini Pankek

Posted on Kas 9 2014 - 11:06pm by Jülide Başkur

Akçaağaç Şurup’lu Mini Pankek

Kızlarım her pazar muhakkak pankek veya krep istedikleri için, bu hafta sonu onlara bir sürpriz yapıp her zaman çikolata veya bal ile yedikleri pankek yerine, Akçaağaç Şurubu eşliğine mini pankekler yaptım. Bu şurubu kullanmamın sebebi inanılmaz derecede faydalı bir sıvı yani içecek ve tatlandırıcı olması.
Akçaağaç Şurubu – Maple Syrup, Akçaağaçtan elde edilen tatlı bir şuruptur. Akçaağaçların öz suyundan elde edilen bu içecek doğal bir tatlandırıcıdır. Akçaağaçların, gövdesine bir kesik atılarak ya da musluk takılarak özsuyunun biriktirilmesi ve kaynatılarak kıvam bulması ile elde edilir. Ana vatanı Kanada olup, dünyada ençok Kanda da üretilir. Kanada bayrağındaki yaprak Akçaağaç yaprağıdır.
Akçaağaç şurubu özü hem doğal tatlandırıcıdır hem de sağlık faydaları vardır. Özellikle cilde, kanser hastalıklarına, kemik erimesine bitkisel çözüm olarak önerilen Akçaağaç Şurubu, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildin yaşlanmasını geciktirir ve mide sorunlarına da iyi gelir, zayıflatma etkisi vardır. Antioksidandır bitki bazlı tatlı bileşikleri içerir.
Pankek, dondurma, waffle, yoğurt, yulaf ezmesi gibi yiyeceklerin üzerine dökülerek kullanılacağı gibi, pasta, kek ve soğuk içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılabilir.
Umarım siz de deneyerek bu güzel ve sağlıklı lezzeti keşfedersiniz. Hepinize lezzet dolu günler dileğiyle.

Akçaağaç Şurup’lu Mini PankekMalzemeler :

  • 1 Adet Yumurta
  • 1 Su Bardağı Un
  • 1 Çay Bardağı Süt
  • 1 Çay Kaşığı Karbonat
  • Sıvıyağ
  • Akçaağaç Şurubu

Yapılışı:

Yumurtayı iyice çırpalım. Daha sonra içine unu ve karbonatı ilave edelim, karıştıralım. Sütü azar azar katarken kıvamının bulamaç gibi olmasına dikkat edelim. Gerekiyorsa un veya süt takviyesi yapalım. Kızdırıp yağladığımız mini pankek tavasında pankekleri pişirelim. Üzerlerine akçaağaç şurubu döküp servis yapalım. Afiyet olsun!

Akçaağaç Şurup’lu Mini Pankek

Leave A Response