Böğürtlen Reçeli

Home / Tatlılar / Reçeller Ve Marmelatlar / Böğürtlen Reçeli

Böğürtlen Reçeli

Böğürtlen Reçeli,  yenmek için değil bir şeylerin içine katmak için yaptığım reçellerin arasındadır.  Aslında tadını çok sevdiğim böğürtleni, dondurma ve pastalara kullanmak daha çok hoşuma gidiyor. Böyle olunca illa bir iki kavanoz yapıp kenara koymak da alışkanlık oluyor. Aslında bu güzel meyveyi az tüketen bir toplum olarak faydalarını düşündüğümüzde beklide bir iki değil beş on kavanoz yapmamız gerekir. İşte bu meyvenin faydalarından bir kaçını sizinle paylaşıyorum.
Böğürtleni düzenli tükettiğimizde yaşlılıktan kaynaklanan hafıza kayıplarını önlüyor. Kurutulan yapraklarından yapılan şurup kanı temizliyor, öksürüğe iyi geliyor. Her gün düzenli yenen böğürtlen yapısındaki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip kansere karşı koruyor, kan şekerini dengeleyen böğürtlen, diyabet rahatsızlıkları olan hastalar için ideal bir meyve. Böğürtlen yaralara sürülürse iyileşmelerini kolaylaştırır. Tansiyonu düşürür ve bedeni güçlendirir. İşte bu denli yararlı bir meyveyi hemen tüketmeli en azından şifa niyetine yemeliyiz. Hepinize lezzet dolu günler dileğiyle 🙂

Böğürtlen Reçeli reçeller marmelatlar kahvaltılıklar

 Malzemeler:

  • 1 Kg Böğürtlen
  • 1 Kg Şeker
  • ½ Limon Suyu

Böğürtlen Reçeli reçeller marmelatlar kahvaltılıklar

Yapılışı:

Böğürtlenleri iyice yıkayalım ve saplarını temizleyelim. Sonra şekerle birlikte 1-2 saat bekletelim. Kısık ateşte iyice suyunu salana kadar kaynatıp daha sonra harlı ateşte kıvam alıncaya kadar kaynatalım. Limon suyunu ekleyelim, bir iki taşım kaynatıp kavanoza dolduralım soğuyunca kapağını kapatalım. Afiyet olsun!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.