Karışık Turşu

Posted on Kas 5 2014 - 1:22am by Jülide Başkur

Karışık Turşu

Son 5 – 6 yıldır doğrayarak yaptığım turşular bana daha cazip geliyor. Hem tabaklarda daha güzel gözüküyor, hem servisi kolay oluyor hem de yemesi. Benim çocukluğumda annem turşuları büyük plastik bidonlara kurardı. İçine domatesler ve diğer sebzeler bütün konulur, sadece lahanalar parçalanarak konulurdu. Ve o koskocaman bidonlar kış boyunca tüketilirdi. Tabii sonradan plastiklerin sağlık açısından zararları ortaya çıkınca cam kavanozlara kurmaya başladı. Şimdi açıkçası o kadar fazla turşu tüketmiyoruz, tabii bunun sebebi kışın yemeklere eşlik edecek daha fazla alternatif olması. Özellikle seralarda üretilen sebze ve meyveler, ayrıca türlü içecekler masalarımızda turşuya yer bırakmıyor. Tabii bunların ne kadar sağlıksız olduğunu söylememe gerek yok, o yüzden lütfen üşenmeyip, en azından serada yetişmeyen mevsim sebzelerini değerlendirip kışın bunları tüketelim. Ve çocuklarımızı da evde yapılan katkı maddesiz yiyeceklerle besleyip, bu kültürü onlara da benimsetelim. Şunu unutmayalım ki dışarıdan satın aldığımız ve raf ömrü olan her şey bir oranda sağlığımız açısından tehdit oluşturuyor. Hepinize lezzet dolu günler dileğiyle.

Malzemeler:

1 Kg Sivri Biber
4 Kg Turşuluk Domates
1 Adet Orta Boy Lahana
5-6 Adet Kırmızı Biber
1 Kg Salatalık
3-4 Adet Havuç
10-15 Adet Sarımsak
1 Demet Maydanoz
½ Demet Kereviz Yaprağı
3-4 Adet Nohut
Su, Turşuluk Tuz, Sirke

Karışık Turşu

Salamura Suyu:

1 Lt Suya, 2 Yemek Kaşığı Turşuluk Tuz ve ½ Çay Bardağı Sirke olarak hazırlanır. Deniz suyu kadar tuzlu ve genzi yakmayacak kadar sirkeli olmalıdır.

Yapılışı:

Bu malzemelerle 18 Kg’ lık bir tenekeye turşu kurabilirsiniz. Öncelikle turşuyu kuracağımız kabı çok iyi yıkıyoruz, sonra bütün sebzeleri parçalar halinde doğruyoruz. Parçaların büyüklüğü tamamıyla sizin zevkinize kalmıştır, ister küçük isterseniz daha büyük bölebilirsiniz. Bütün malzemeleri kaba doldurup nohutları ve sarımsakları da ilave edip salamura suyumuzu ağzına kadar dolduralım. Bir gece bekletip eğer suyu azaldıysa tekrar su ekleyip en üste maydanoz ve kereviz yapraklarını koyup kapağını sıkıca kapatalım. Serin yerde muhafaza edelim. Afiyet olsun!

Leave A Response