Kokoreç Haşlama

Posted on Kas 18 2014 - 5:48pm by Jülide Başkur

Kokoreç vazgeçemediğim bir tat, ama her zaman güvendiğiniz bir yerden almak yapılacak en doğru hareket. Takdir edersiniz ki temiz olduğuna ve hijyenik bir şekilde yapıldığına emin olmak istiyor insan. Aslında büyük marketlerde yarı pişirilmiş ve baharatlı olanları da satılıyor. Ancak geçenlerde kasabıma gittiğimde, bana göre bir sürpriz ile karşılaştım. Güzel bir şekilde sarılmış kokoreç, tepsinin içinde beni beklemiyor mu! Hemen kasabıma bunu dükkanlar için mi yaptıklarını sordum. Bana arada yaptıklarını istersem satın alabileceğimi söylediler, ama o kadar büyük kokoreci ben ne yapayım. Tamam, seviyorum da yani bu tüketebileceğimden fazla idi, ailece yesek bile bitiremezdik. Sonra bana bir öneride bulundular, zaten bunu haşlamanız gerekiyor sonrada dilimleyip derin dondurucuda saklayabilirsiniz deyince çok mutlu oldum. Köftelik kıyma almak için gittiğim kasaptan koca bir kokoreç ile döndüm. Bu arada Volkan Kasap’a buradan çok teşekkür ediyorum, et satmak kadar onun nasıl tüketileceğinin bilgisine de sahip gerçek bir kasap. Şimdi Volkan Kasap’ın kokoreç haşlama tarifini sizinle paylaşıyorum, ben denedim ve harika sonuç aldım. Eğer 12 kişi aynı anda yemeyecekseniz, benim gibi dilimleyip dondurur ve sonra tüketirsiniz. Hepinize lezzet dolu günler dileğiyle.

Kokoreç Haşlama

Malzemeler:

1 Adet Kokoreç

Yapılışı:

Büyük bir tencereye, yıkadığımız kokoreci koyalım ve üzerini örtecek kadar su ilave edelim. Kaynamaya başladıktan sonra 30 ila 45 dakika içinde pişecektir. İlk 15 dakikadan sonra bir çöp şiş ile çeşitli yerlerinden delerek içinin de pişmesini sağlayalım. Pişen kokoreci iyice soğutup sertleşmesini ve keserken dağılmaması için kalıplaşmasını sağlayalım. Bunun en güzel yöntemi bir gece buzdolabında kalmasıdır. Ertesi gün kokoreci dilim dilim kesip, bir kabın içine aralarına buzdolabı poşeti koyarak dizelim ve donduralım. Arzu ettiğinizde çözdürmeden küçük küçük kesip kullanabilirsiniz. İsterseniz da dilim dilim pişirebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kokoreç Haşlama

1 Comment so far. Feel free to join this conversation.

 1. h.aydın pakar 10 Mart 2019 at 19:44 -

  Nedir bu kokorecin içindeki yağ.?
  Normalde kokorecin içinde yağ olmaz. Ucuza mal etsinler diye
  yağ dolduruyorlar.
  Kokoreç tümden bağırsak ile yapılır. Haşlanır ve sonra ateşte yavaş yavaş dışı kızarır zaten haşlanmış olan iç kısımda daha iyi pişer. Dilim dilim kesilerek tezgaha alınıp küçük küçük doğranıp ekmek arasına konur üzerine yalnız kekik ve tuz ekilerek servis edilir.
  Dilim şeklinde kesildikten sonra demir üzerinde pişirilmez. Pul biber domates gibi malzemelerde katılmaz.
  Bunun adabı budur.
  Kişiler işlerine geldiği gibi ananeleri değiştiriyorler yeni yetişenlerde aslını bilmediği için bunu böyle kabulleniyorlar..
  Tabii bu sözlerim bu yaza değil. Genele

Leave A Response