Kokoreç

Home / Ana Yemekler / Kokoreç

Kokoreç’in geçmişini fazla kurcalamadan onu olduğu gibi kabul edip, sadece yerken verdiği o büyük lezzeti hissetmelisiniz. Bu, bütün sakatat yemekleri için geçerlidir. Ayrıca, şimdi marketlerde satılan hazır temizlenmiş, yıkanmış hatta baharatı bile ilave edilmiş kokoreçleri hazırlamak son derece kolay ve lezzetli. Avrupa Birliği, bu muhteşem lezzet için yasak koymakla çok büyük yanlış yapıyor. Zaten biz de Avrupa Birliğine girmiş değiliz ve gireceğimiz de meçhul, tadını çıkararak bol bol kokoreç yemeğe devam edelim.

Kokoreç

Bu arada, kokoreç’in nasıl yapıldığını merak ediyorsanız size kısaca bilgi vermeye çalışayım. Temizlenmiş ve iç dış yıkanmış olan bağırsaklar ve uzunca bir şişe ihtiyacımız vardır. Kokorecin iç kısmı bumbardan, dış kısmı ise ince bağırsaktan yapılır. İlk önce şişe bumbarlar geçirilerek başlanır. Daha sonra ince bağırsaklar şişin etrafına dolanır. Aralarına ince yağ tabakaları yerleştirilir. Kokoreç için özel hazırlanmış mangallarda yatay bir konumda asılı bir şekilde ve döndürülerek pişirilir. Kızartmadan sonra dilim dilim kesilerek, bıçak yardımıyla doğranır ve saç da kavrulur. İçine konulan domates, biber, kimyon, kekik ve acı kırmızı pul biber ile tatlandırılır. Hepinize lezzet dolu günler dileğiyle.

Malzemeler:

  • 250 Gr Hazır Kokoreç
  • 2 Adet Domates
  • 2 Adet Yeşil Biber
  • 2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
  • Tuz
  • Pul Biber
  • Kekik

Kokoreç

Yapılışı:

Bir tavaya biraz yağ ile beraber kokoreçleri koyup, kısık ateşte suyunu salıp çekene kadar pişirelim. Kavrulunca, içine küçük doğranmış yeşil biberleri ardından küp doğranmış domatesleri katıp iyice pişirelim. Baharatları ilave edip ister ekmek arası isterseniz tabakta servis yapalım. Afiyet olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published.