KUKERİ FESTİVALİ (BULGARİSTAN -YANBOL -TUNCA)

Home / Blog / KUKERİ FESTİVALİ (BULGARİSTAN -YANBOL -TUNCA)

Tüm Kukeri grupları sırayla Yanbol – Tunca şehir meydanında kendi dans, şarkı ve hazırladıkları mizansenleri sergiliyorlardı. Yüzlerce insan şehir meydanında dans etmeye başladı. Bu inanılmaz bir manzaraydı.Yaşlısından gencine ve hatta 5-6 yaşlarındaki çocukların oluşturduğu Kukeri gruplarını bile görmek mümkün bu şölende. Kukeri; erkeklerin ve kadın kılığına girmiş erkeklerin, asılı irili – ufaklı çanları ile korkunç hayvan kostümleri giyerek, yüzlerini siyaha boyayarak, kötü ruhları korkutup kaçırmak, hem de iyi bir hasat, sağlık, bereket ve mutluluk sağlamak için danslar ve diğer ritüeller ile yerine getirdikleri geleneksel bir olaydır.

KUKERİ FESTİVALİ (BULGARİSTAN -YANBOL -TUNCA)

Kukeri bir Şaman kültürüdür. Kostümler, renkli kurdelelerden, hayvan postlarından, pullardan, tüylerden oluşmuş her biri bir sanat eseridir. Gösterilerde, bir evlenme merasimi, veya tarlaların sürülüp işlenmesi ve kötü ruhların kovulması için çeşitli kavgalar sergilenir. Gösterilerin sonunda jüri tarafından en başarılı Kukeri grubu seçilir.

KUKERİ FESTİVALİ (BULGARİSTAN -YANBOL -TUNCA)

Oraya davet edildiğimizde, Tunca Belediye Başkanı Georgi Georgiev’e verilmek üzere orijinal bir hediye sunmak istedim. İnternetten ve bir önceki sene şehrimize gelen Kukeri grubunun kostümlerinden izlenimlerimle, onlarca önem taşıyan bir ‘’ Kukeri  Bebeği ‘’yapmaya karar verdim. Onlar Kukeri Bebeklerini su kabaklarına yaptıklarından ben de aynı yolu izledim fakat bir değişiklik yaptım benim bebeğim bayan ve biraz da fazla süslü oldu.

KUKERİ FESTİVALİ (BULGARİSTAN -YANBOL -TUNCA)

Belediye Başkanı’na armağanımı sunduğumda, bu jestim karşısında çok mutlu oldular ve el emeğim olduğunu duyunca onlar için daha da anlam taşıdı. Bizi üç gün boyunca ağırlayan, Sayın Belediye Başkanı Georgi Georgiev’e misafirperverliğinden dolayı çok teşekkür eder ve orada bize tercümanlık yaparak rahat etmemizi sağlayan Sait Avciev’e de çok teşekkür ediyoruz. Bu görsel şölene tanık olduğum için çok şanslıyım.

KUKERİ FESTİVALİ (BULGARİSTAN -YANBOL -TUNCA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.