Toprak Tencere (Güveç)

Posted on Kas 5 2014 - 1:39am by Jülide Başkur

Toprak Tencere (Güveç)

Topraktan yapılan tencereler her zaman için favorim olmuştur. İçerisinde yemek pişirilirken hem lezzeti hem de doğallığı bana çocukluğumda yediğim yemekleri hatırlatır. İçerisinde sebzeden bakliyata, balık, beyaz et ürünleri, kırmızı et ürünleri yani ne istersek pişirebiliriz. Güvecin özelliği yemekleri ağır pişirmesi ve böylece o inanılmaz lezzetin ortaya çıkmasıdır. Fakat günümüz çalışma koşulları bu uzun zaman alan pişirme yöntemini ortadan ister istemez kaldırmıştır. 10 -15 Dakikada pişen düdüklü tencere yemekleri çalışan hanımlar için çok cazip bir konumdadır. Ama en azından özel günlerde hafta sonlarında biraz lezzet, biraz nostalji biraz da seramoni yapmak için bence muhakkak bir toprak tenceremiz olmalıdır.

Güvecin sırlı ve sırsız çeşitleri vardır. Resimde görünen sırsız güveçtir, içine parlatıcı kimyasal sürülmemiştir. Ben sırlı güveçleri tercih etmem, sır malzemeleri içerisinde az da bulunsa kurşun içermektedir.
Güveç alırken yapacağımız yemeklerin türüne göre de seçim yapmalıyız çünkü balık pişirmek için ayrı, yemek pişirmek için ayrı, et pişirmek için ayrı, kapama yapmak için ayrı, şekillerde güveçler vardır.

Toprak Tencere (Güveç)

Özcan Usta Güveci Yağlarken

Güveçlerde bazen görünmeyen iç çatlaklar olabilir. Gözle görünmeyen bu çatlaklar, yemek pişirirken ısı sayesinde bazen güveci çatlatırlar bazen de güvecin sızdırmasına yol açarlar. Güveç alırken çatlak olmamasına dikkat etmeliyiz.
Ayrıca, yeni aldığınız bir güveci kullanmadan önce yıkayalım. Ardından kurumasını bekleyelim içerisini, bir parça iç yağı ile yağlayalım. Yağladığınız güveci fırına sürün ve güvecin ısınma süresi kadar fırında tutun. Ardından güveci sıcak su ile yıkayın ve kuruması için ters çevirin. Bu işlem yeni alınmış ve hiç kullanılmamış güveçler için bir kez uygulanır.  Güveçte yaptığınız yemeği, güveç içerisinde saklamayın. Ve bulaşık makinasında yıkamayın.
En güzel yöntem de semtinizde ki bir fırına götürüp güvecinizi orada yaktırmaktır. Bu onun daha iyi pişirilmesi sağlar. Ayrıca fırıncı ustaları ısıyı ve zamanı çok daha iyi ayarlarlar.

Ben de semtimizdeki Çayeli Ekmek Fırınına gidip onlardan rica da bulundum. Sağ olsunlar beni kırmadılar, Özcan Taşçı Ustamıza işinin arasında beni kırmayıp resimlememe yardımcı olduğu için teşekkür ediyorum. Bir ara ekmekler yanma tehlikesi geçiriyordu çünkü.

Toprak Tencere (Güveç)

Güveç Fırına Atılıyor

Fırında 3-4 saat belli sıcaklıkta bekledikten sonra güveci çıkarıyoruz. Ve yıkayıp kullanmaya başlayabiliriz. Hepinize lezzet dolu günler dileğiyle.

Leave A Response